Solarsky
Site Admin
Dołączył: 16 Lip 2005
Posty: 35
Przeczytał: 0 tematów
Skąd: Racibórz
|
Wysłany: Sob 23:10, 16 Lip 2005 Temat postu: Udostępnianie folderów w Windows 2000 |
|
|
UWAGA: Poniższy tekst jest nieautoryzowanym tłumaczeniem artykułu Q301281 z Bazy Wiedzy firmy Microsoft, mającym na celu ułatwienie zrozumienia zasad udostępniania w systemie Windows 2000 (a także XP i 2003) użytkownikom nie znającym jezyka angielskiego. Oryginalny test tego artykułu znajduje się tutaj -> [link widoczny dla zalogowanych]
(polskie tłumaczenie MS - autoryzowane - tutaj [link widoczny dla zalogowanych] )
Cytat:
Cytat: |
JAK: Udostępnić pliki i foldery poprzez sieć w grupie roboczej Windows 2000
Informacje podane w tym artykule dotyczą:
* Microsoft Windows 2000 Server
* Microsoft Windows 2000 Advanced Server
* Microsoft Windows 2000 Professional
Ten artykuł został zamieszczony w Bazie Wiedzy Microsoft pod oznaczeniem Q301281
Spis czynności
* WPROWADZENIE
* Definiowanie zabezpieczeń folderu przed jego udostępnieniem
* Udostępnianie folderu
* Podłączanie udostępnionego folderu
* Podłączanie udostępnionego folderu poprzez Moje miejsca sieciowe
* Podłączanie udostępnionego folderu z użyciem ścieżek UNC (Universal Naming Convention)
* Podłączanie udostępnionego folderu poprzez mapowanie dysku
* Uwagi
* Rozwiązywanie problemów
* Użytkownicy nie mają dostępu do plików i folderów, do których mieli dostęp po zalogowniu się lokalnie
* Użytkownicy mają dostęp do plików i folderów z niewłaściwym poziomem uprawnień, gdy są zalogowani lokalnie
* Użytkownicy nie mają dostępu do plików i folderów, do których powinni mieć dostęp poprzez sieć
* Nie ma zakładki Zabezpieczenia w oknie dialogowym Właściwości folderu
WPROWADZENIE
Ten przewodnik krok-po-kroku opisuje proces udostępniania folderów na komputerze, który jest członkiem grupy roboczej; konfigurowania zabezpieczeń dla udostępnionych folderów oraz podfolderów i plików, które one zawierają; oraz dołączania się przez sieć do udostępnionych folderów na innych komputerach będących członkami grupy roboczej.
Dla przykładu, przyjmijmy, że zostałeś poproszony o ustawienie udostępniania plików na komputerze z systemem Windows, który jest członkiem grupy roboczej. Musisz utworzyć udział zawierający pliki Danych Księgowych, które mają być dostępne dla pracowników działów Księgowości i Sprzedaży firmy, w której pracujesz; oraz tak ustawić zabezpieczenia, by zapewnić tylko właściwym użytkownikom dostęp do danych przechowywanych w tym udziale. Pracownicy działu Księgowości mają mieć możliwość odczytu, edycji, kasowania i tworzenia plików w tym udziale, podczas gdy pracownicy działu Sprzedaży powinni mieć wyłącznie możliwość odczytu tych plików. Kierownik działu księgowości (Jane Smith) ma mieć wyłączność na zmianę uprawnień dla zawartości udziału.
Komputer, na którym będziesz to wykonywał, posiada napędy C i D, a ty zdecydowałeś, że folder zawierający te dane będzie znajdował się na dysku D.
Definiowanie zabezpieczeń folderu przed jego udostępnieniem
Zaloguj się na komputerze jako użytkownik należący do grupy Użytkownicy Zaawansowani lub grupy Administratorzy.
Kliknij Start, wejdź w Programy, dalej Akcesoria, i uruchom Eksplorator Windows.
Kliknij na napęd lub folder, w którym chcesz utworzyć nowy folder.
Z menu Plik, wejdź w Nowy i wybierz Folder. Wpisz nazwę nowego folderu (na przykład Dane Księgowe) i wciśnij ENTER.
Kliknij prawym przyciskiem na nowym folderze i wybierz Właściwości. Wejdź w zakładkę Zabezpieczenia.
Odznacz pole Dziedzicz po obiekcie nadrzędnym wpisy uprawnienia stosowane dla obiektów podrzędnych. W oknie dialogowym Zabezpieczenia wybierz Kopiuj.
UWAGA: Dziedziczone uprawnienia są dokładnie kopiowane dla tego folderu.
By nadać odpowiednie uprawnienia, w oknie dialogowym Właściwości, na zakładce Zabezpieczenia, kliknij Dodaj. W oknie dialogowym Wybieranie: Użytkownicy lub grupy, kliknij dwukrotnie na odpowiednich kontach użytkowników lub grupach (w naszym przykładzie Księgowość, Sprzedaż oraz Jane Smith). Gdy już wybierzesz wszystkich użytkowników i grupy, którym chcesz nadać uprawnienia, kliknij OK.
Grupy i użytkownicy których dodałeś, razem z grupą Wszyscy, pojawią się w górnej części okna zakładki Zabezpieczenia. By zakończyć proces nadawania uprawnień, wykonaj następujące kroki:
Na liście Nazwy grupy lub użytkownika kliknij na każdym z użytkowników lub grup po jednym na raz i ustaw właściwe uprawnienia na liście Uprawnienia. W naszym przykładzie, dla grupy Księgowość kliknij na Zezwalaj dla uprawnień Modyfikacje. Dla grupy Sprzedaż kliknij na Zezwalaj dla uprawnień Zapis i wykonywanie. Dla użytkownika Jane Smith kliknij Zezwalaj dla uprawnień Pełna kontrola.
Po ustaleniu właściwych uprawnień kliknij na grupie Wszyscy, a potem kliknij Usuń.
Udostępnianie folderu
Kliknij Start, wejdź w Programy, dalej Akcesoria i uruchom Eksploratora Windows.
Kliknij prawym przyciskiem właściwy folder (w naszym przykładzie Dane Księgowe) i wybierz opcję Udostępnianie.
We właściwościach folderu kliknij Udostępnij ten folder. Użyj domyślnej nazwy dla tego udziału. Kliknij Uprawnienia.
W oknie dialogowym Uprawnienia kliknij Dodaj.
W oknie dialogowym Wybierz użytkowników, komputery lub grupy kliknij dwukrotnie na grupie Zalogowani użytkownicy, a potem kliknij OK.
W oknie dialogowym Uprawnienia kliknij na grupie Zalogowani użytkownicy.
Na liście Uprawnienia kliknij Zezwól dla Pełen dostęp. Po ustaleniu właściwych uprawnień kliknij na grupie Wszyscy, a potem kliknij Usuń.
Podłączanie udostępnionego folderu
Gdy udostępnisz folder, użytkownicy z innych komputerów będą mogli podłączyć się do tego folderu poprzez sieć. Po podłączeniu się do udostępnionego folderu będą mogli oni otwierać, usuwać, zapisywać i kasować pliki oraz tworzyć, modyfikować i kasować foldery, a także wykonywać inne czynności w zależności od poziomu nadanych im uprawnień. Jest kilka sposobów dostępu do udziałów z innego komputera:
- Moje miejsca sieciowe
- ścieżki UNC (Universal Naming Convention)
- mapowanie dysku sieciowego
Podłączanie udostępnionego folderu poprzez Moje miejsca sieciowe
Dwukrotnie kliknij na Moje miejsca sieciowe na pulpicie.
Dwukrotnie kliknij na Komputery w pobliżu.
Dwukrotnie kliknij na odpowiedni komputer w twojej grupie roboczej. Jeśli zostaniesz o to poproszony, wpisz nazwę użytkownika i hasło wymagane do uzyskania dostępu do komputera, do którego się podłączasz. Po wpisaniu odpowiednich danych otworzy się okno, w którym widoczna będzie lista wszystkich udostępnionych folderów i drukarek z komputera, do którego się dołączasz.
Dwukrotnie kliknij na udostępniony folder, do którego chcesz uzyskać dostęp. Zobaczysz wtedy wszystkie podfoldery i pliki udostępnione w tym folderze. Co możesz zrobić z tymi podfolderami i plikami zależy wyłącznie od poziomu uprawnień, który został tobie przydzielony.
Podłączanie udostępnionego folderu z użyciem ścieżek UNC (Universal Naming Convention)
Kliknij Start, wybierz Uruchom i wpisz nazwę używając formatu ścieżki UNC, gdzie nazwakomputera jest nazwą komputera, do którego próbujesz się dołączyć, a nazwaudziału jest nazwą udostępnionego folderu na tym komputerze:
\\nazwakomputera\nazwaudziału
Na przykład, jeśli chcesz podłączyć się do udziału nazywanego Dane znajdującego się na komputerze Serwerplikow, wpisz \\Serwerplikow\Dane.
Jeśli zostaniesz o to poproszony, wpisz nazwę użytkownika i hasło wymagane do uzyskania dostępu do komputera, do którego się podłączasz. Po wpisaniu odpowiednich danych otworzy się okno, w którym widoczna będzie zawartość tego udziału.
Podłączanie udostępnionego folderu poprzez mapowanie dysku
Kliknij Start, wejdź w Programy, dalej Akcesoria i uruchom Eksploratora Windows.
W menu Narzędzia kliknij Mapuj dysk sieciowy.
W polu Dysk wybierz literę alfabetu, która ma zostać przypisana temu mapowanemu dyskowi. Nie możesz przypisywać żadnej litery napędów, które już są wykorzystywane w twoim komputerze.
W polu Folder, wpisz nazwę udziału, do którego chcesz się podłączyć używając formatu ścieżki UNC:
\\nazwakomputera\nazwaudziału
Możesz także mapować dyski do podfolderów tego udostępnionego folderu. Możesz zamapować dysk do podfolderu poprzez dołączenie jego nazwy do ścieżki, na przykład:
\\nazwakomputera\nazwaudziału\podfolder
Możesz także kliknąć Przeglądaj i wyszukać komputer, do którego chcesz się podłączyć, udział na tym komputerze oraz opcjonalnie podfolder tego udziału.
Uwagi
* Domyślnie Windows próbuje ponownie podłączyć każdy z mapowanych dysków przy twoim następnym logowaniu. Jeśli nie chcesz by tak się stało, odznacz pole Połącz ponownie przy logowaniu.
* Domyślnie dołączasz się do innego komputera z nazwą użytkownika i hasłem, które aktualnie używasz. Jeśli chcesz korzystać z innej nazwy użytkownika i hasła, kliknij Połącz używając innej nazwy użytkownika, a następnie wpisz odpowiednią nazwę i hasło, by podłączyć się do tego zasobu sieciowego.
* Zamapowany dysk, który stworzysz, jest widoczny w panelu Foldery Eksploratora Windows wraz z innymi napędami twojego komputera. Dostęp do plików w udostępnionym folderze mają wszystkie programy z twojego komputera poprzez ten właśnie zamapowany dysk.
Rozwiązywanie problemów
Użytkownicy nie mają dostępu do plików i folderów, do których mieli dostęp po zalogowaniu się lokalnie
Uprawnienia dostępu są sumą zarówno z uprawnień przyznanych bezpośrednio danemu użytkownikowi, jak i tych przyznanych grupie, do której ten użytkownik należy.
Wyjątkiem od tej reguły jest bezpośrednie ustawienie uprawnienia Odmów dla folderu lub pliku. Dzieje się tak dlatego, że Windows w pierwszej kolejności sprawdza uprawnienia typu Odmów podczas określania czy dany użytkownik może lub nie może wykonać konkretną czynność. Z tego powodu powinno się unikać bezpośredniego używania uprawnienia Odmów (to znaczy zaznaczania opcji w kolumnie Odmów), chyba że nie ma innej możliwości uzyskania wymaganego zestawu poziomów uprawnień.
Użytkownicy mają dostęp do plików i folderów z niewłaściwym poziomem uprawnień, gdy są zalogowani lokalnie
Na przykład, użytkownicy mogą zapisywać zamiast wyłącznie odczytywać po zalogowaniu się lokalnie. Domyślnie uprawnienia dziedziczone są z folderu, który zawiera dany obiekt. Jeśli wystepują kłopoty z niewłaściwym poziomem uprawnień, należy sprawdzić zarówno dziedziczone uprawnienia, jak i przynależność do grup użytkowników, które mogą nadawać różne poziomy uprawnień od tych pożądanych.
Użytkownicy nie mają dostępu do plików i folderów, do których powinni mieć dostęp poprzez sieć
Podczas dostępu do danych poprzez sieć wykorzystywane są zarówno uprawnienia na poziomie udziału, jak i samego pliku czy folderu. Uprawnienia dostępu do udziału są sumą uprawnień danego użytkownika oraz uprawnień przyznanych grupom, których użytkownik jest członkiem. Wyjątkiem do tego jest, gdy zastosowano bezpośrednio uprawnienie Odmów dla folderu lub pliku. Dzieje się tak dlatego, że Windows w pierwszej kolejności sprawdza uprawnienia typu Odmów podczas określania czy dany użytkownik może lub nie może wykonać konkretną czynność. Z tego powodu, jeśli na przykład Frank, jest członkiem grupy, która ma zaznaczone pole Odmów dla Odczyt w kolumnie Odmów, nie będzie mógł on odczytać zawartości pliku lub folderu, nawet jeśli dzięki innym uprawnieniom mógłby to robić.
Powinno się unikać bezpośredniego używania uprawnienia Odmów (to znaczy zaznaczania opcji w kolumnie Odmów), chyba że nie ma innej możliwości uzyskania wymaganego zestawu poziomów uprawnień. Należy sprawdzić zarówno uprawnienia na poziomie udziału jak i plików czy folderów, dla danego użytkownika oraz wszystkich grup których jest członkiem.
Nie ma zakładki Zabezpieczenia w oknie dialogowym Właściwości folderu
Jeśli nie ma zakładki Zabezpieczenia we właściwościach folderu, najprawdopodobniej wykorzystywany jest system plików FAT lub FAT32. Windows posiada narzędzie do bezpiecznej konwersji partycji FAT lub FAT32 do NTFS.
OSTRZEŻENIE: Nie dokonuj konwersji partycji, jeśli uruchamiasz z niej Windows i inny system operacyjny, który to system nie potrafi odczytywać partycji NTFS.
By dokonać konwersji partycji do NTFS:
Kliknij Start, wejdź w Programy, następnie Akcesoria i uruchom Wiersz poleceń.
Wpisz convert napęd: /FS:NTFS, gdzie napęd jest literą dysku, którego konwersji chcesz dokonać.
Na przykład by dokonać konwersji dysku D do NTFS, wpisz poniższe polecenie:
convert D: /FS:NTFS
Jeśli próbujesz dokonać konwesji dysku aktualnie używanego przez system Windows, zostanie wyświetlony komunikat z pytaniem, czy konwersja ma zostać dokonana podczas kolejnego restartu komputera. Kliknij Tak, Zamknij wszystkie uruchomione programy i zrestartuj komputer. |
Post został pochwalony 0 razy
|
|